Tidigare resultat

Förklaringar: Från år 1986 delas "rycket" in i två klasser, en ungdomsklass (U) för deltagare upp till tolv år och en klass övrig (Ö). Från år 1992 utlottas en motorisborr bland föranmälda deltagare. Från år 2000 utlottas en Skoterpulka bland föranmälda deltagare. Från år 2002 utlottas bl.a. en Skoter bland föranmälda deltagare.

 

 År  Klass  Vinnare Vikt Vinst                                                                 
2009

Ö

U

Ö /Skoter

Ö /Laptop

Ö /Skoterkälke

U /Platt-TV

U /X-box 360

U /Mobiltelefon

Oskar Lundgren

Jakob Berg 

Jan-Erik Norqvist

Glenn Mattsson

Fredrik Mikaelsson

Gabriella Danielsson

Julia Rolandsson

Isak Wörlén

 

 

 

 

10 000 kr

  2 500 kr

Polaris 550

HP Laptop

 

-- segrare 2009

2008

 

 

 

 

 

 

 

Ö

U

Ö /Skoter

Ö /Fyrhjulöing

 

 

 

 

Markus Nilsson

Jakob Nilsson

Ann-Margret Wikström

Sven Bohlin

 

 

 

 

 

10 000 kr

  2 500 kr

Polaris

 

 

 

 

 

 -- Segrare 2008.jpg

2007

 

 

 

 

 

 

 

Ö

U

Ö /Skoter

Ö /Fyrhjuling

U /Fyrhjuling

 

 

 

 Monika Nilsson

Elsa Boberg

Claes-Göran Sundqvist

Lisabeth Andersson

Lukas Sörlin

 

 

 

 

 12 500 kr

    3 000 kr

Lynx Adv. 550 F

Mountain Lion 400

Polaris Outlaw 90

 

 

 

 -- Segrare 2007

2006

 

 

 

 

 

Ö

U

Ö /Skoter

Ö /Fyrhjuling

U /Mountainbike

U/ TV-Spel

Linus Westerlund

Jonathan Fjällstedt 

Kjell-Ivan Wallin

Lars-Erik Mattsson

William Ullén

Gustav Grubb

 

10 000 kr 

  2 500 kr

Lynx Adv. 550 F

Outlander 440

Bonk 16"

X-box 360

 

2005

 

 

 

 

Ö

U

Ö /Skoter

Ö /Släpvagn

U /Fyrhjuling

 Cilla Jonsson

Jens Mårtensson

Eva Sundersten

Erling Andersson

Linus Sörlin

 

 10 000 kr

   2 500 kr

Polaris frontier

Fågelsta ZS1000

Falcon 110 cc

 

2004

 

 

Ö

U

 

Synnöve Nilsson

Olivia Wallin

 

 

 10 000 kr

  Play Station 2 

 

 

2003

 

 

 

Ö

 

U

Ö /Skoter

Johan Jönsson

Gillis Lusth

Simon Sandell

Astrid Rönnqvist

 

 5 000 kr

 5 000 kr

 2 500 kr

Ski-Doo Touring

 

2002

Ö

U

Skoter

Jörgen Andersson

Kristian Berg

Beatrice Lind

570g

455g

 

5 000 kr 

 

Ski-Doo 580

 
2001

Ö

U

Pulka

Pulka

Roland Andersson

Patrik Järkstig

Bertil Eriksson

Tomas Hultner

895g

520g 

   
2000

Ö

U

Pulka

Monica Nilsson

Per Norlin

Penelope Mårtensson

175g

135g 

   
1999

Ö

U

Isborr

Kristoffer Olofsson

Johan Jönsson

Pontus Sandell

335g

90g 

   
1998

Ö

U

Isborr

Göran Lindberg

Nils H Nilsson

 

330g

48g 

 

   
1997

Ö

U

Isborr

Karl-Ivan Hermansson

Ida Norlin

Maj-Britt Storm

475g

190g

   
1996

Ö

U

Isborr

Ulf Persson

Helena Andersson

Britt-Marie Johansson

635g

140g

   
1995

Ö

U

Isborr

Ulf Abrahamsson

Viktor Sandell

Axner Hahlin

385g

172g 

   
1994

Ö

U

Isborr

Roger Haglund

Jimmy Johansson

Anneli Sigström

515g

160g

   
1993

Ö

U

Isborr

Lars Erik Thand

Erika Karlsson

Roger Pålsson

820g

125g 

   
1992

Ö

U

Mariana Nordin

Linda Hermansson

945g

545g

   
1991

Ö

U

Bernt Lindfors

Maria Eriksson

660g

175g 

   
 1990

Ö

Marita Johansson 

Tony Forslund

710g 

310g

   
 1989

Ö

U

Marie De Wall

Kristoffer Olofsson

429g

264g 

   
 1988

Ö

U

Bernt Lindfors

Joakim Kämpe

765g

350g

   
 1987

Ö

U

Max Lage Wennberg

Peter Pålsson

537g

340g

   
 1986

U

Ö

Ö

Stefan Karlsson

Bo Sture Norlin

Tobias Högberg

248g

244g

244g

   
 1985    Lars Berg 312g     
 1984    Stig Jonsson  374g    
 1983    Agne Nilsson  246g    
 1982    Patrik Wennberg  135g